İstanbul için beklenen kar yağışı yaklaşıyor

İstanbul için beklenen kar yağışı yaklaşıyor

İstanbul için beklenen kar yağışı yaklaşıyor

İstanbul için beklenen kar yağışı etkisini hissettirmeye başladı. Hava soğumaya başladı. İstanbul çevresinde bulunan iller de kar yağışı başladı. Bolu bu güne kar yağışı ile başladı. Meteroloji yarından itibaren balkanlardan gelebilecek bir kar yağışına hazırlıklı olunmasını istedi. Beklenen kar yağışının cuma öğlen başlayıp pazartesi gününe kadar etkisini göstereceğini belirtti. İstanbul ve Ankara’da pazar günü 5-15 cm kar yağması bekleniyor.

CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, cuma gününe kadar sıcaklıkların 15-16 derece düşeceğini belirterek, Avcılar, Beylikdüzü, Esenler, Başakşehir ilçelerinde kar yağışının görülebileceğini söyledi. Sürmeli, kar yağışının Marmara Bölgesi’nin genelinde, İç Ege ve Batı Karadeniz’de gerçekleşeceğini kaydetti.

BOLU’DA KAR BAŞLADI

Öte yandan bu sabah Bolu Dağı’nın D-100 Karayolu geçişinde kısa süreli kar yağışı etkili oldu. Yağış ulaşımı etkilemezken bölgedeki yeşil alanlar beyaza büründü. D-100 Karayolu Bolu Dağı geçişinin Bakacak, Seymenler ve Elmalık mevkilerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle Karayolları ekipleri bölgede kar küreme ve tuzlama çalışması yaptı.

CUMA GÜNÜ KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü de Istanbul için yayınladığı 5 günlük hava durumu tahmininde bir güncellemeye gitti. Buna göre, cuma ve cumartesi günü Istanbul’da kar yağışı bekleniyor. Yağışların Pazar ve Pazartesi günü de aralıklı olarak sürmesi bekleniyor. Bugün ise Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, Iç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Erzurum, Muş, Bingöl çevreleri ve Edirne’nin güney kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BÖLGE BÖLGE UYARI

Yağışların sağanak ve gök gürültülü sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Iç Anadolu’nun kuzeyinin yüksekleri, Erzurum çevreleri ve Edirne’nin güney kesimlerinde yer karla karışık yağmur ve kar olmak üzere Iç Ege, Akdeniz, Iç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Muğla’nın doğu ilçeleri, Giresun, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Doğu Anadolu’nun doğusunda buzlanma ve wear olayı ile birlikte, yer discharge ve sister olayı bekleniyor.

FIRTINAYA DİKKAT

Rüzgarın güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege, Akdeniz, Iç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyinde kuvvetli, zaman kısa süreli fırtına (50-80 km/saat), yüksek kesimlerde kısa süreli kuvvetli fırtına(90-120 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Author: Tonay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir